امروز شنبه , ۵ اسفند , ۱۴۰۲ برابر با Saturday , 24 February , 2024 ساعت 03:06:26 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / نگاه از درون به بحران‌های داخلی آل سعود

نگاه از درون به بحران‌های داخلی آل سعود

به گزارش پایگاه خبری شهرستان برخوار به نقل از عصر ایران " کارول گیاکومو" تحلیلگر نیویورک تایمز که به منطقه و عربستان سفر کرده با انتشار گزارشی از ریاض برای این روزنامه آمریکایی نوشت:

در گفتگوهای اخیرم با مقامات دولتی، تحلیلگران و اعضای خانواده سلطنتی آنها را به شدت از باراک اوباما خشمگین یافتم آنها می‌گویند اوباما نتوانست یک راه برای حذق بشار اسد متحد نزدیک ایران در منطقه بیابد.

"اسعد شمن" از موسسه مطالعات دیپلماتیک عربستان سعودی در این باره معتقد است: "این یک شکست اخلاقی و راهبردی بزرگ برای اوباما بود."

ایران  با نفوذ و رد پا در بسیاری از درگیری‌های منطقه‌ای، یک چالش بزرگ برای عربستان سعودی است. اما تمرکز ریاض روی ایران، این کشور را از بسیاری از مشکلات دیگر که نزدیک تر به ریاض است منحرف کرده است. مساله تروریست‌های داعش بزرگ‌ترین تهدید مستقیم برای سعودی‌ها محسوب می‌شوند. در یک سال گذشته تروریست‌های وابسته به این گروه مسئولیت تعدادی از حملات در استان‌های شرقی (شیعه نشین) عربستان را بر عهده گرفته‌اند. بسیاری از قربانیان این حملات شیعیان بودند. ادامه این حملات می‌تواند به درگیر یهای فرقه‌ای داخلی در عربستان بینجامد.

من در ماه گذشته هم (اکتبر) از عربستان دیدار کردم. سفر من بلافاصله پس از انجام یک سری حملات تروریستی به شرق این کشور بود. در اثر حملات افراد وابسته به داعش به مسجد شیعیان در شهرستان شیهات در شرق عربستان 5 تن کشته شدند. روز چهارشنبه هم در همان شهرستان مردان مسلح دو تن از اعضای نیروهای امنیتی سعودی را کشتند.

بسیاری از ساکنان مناطق شیعه نشین عربستان از این حملات ترسیده‌اند و معتقدند به خاطر باورهای مذهبی خود مورد تبعیض حکومت قرار می‌گیرند و به همین خاطر مورد حملات تروریستی قرار دارند. یک روزنامه نگار سعودی گفت: "آنها براین باورندکه به خاطر مذهب شان مورد حمله قرار می‌گیرند."

درعربستان سعودی که یک دولت محافظه کار سنی مذهب است و نسخه وهابی دین اسلام را نمایندگی می‌کند شیعیان را کافر می‌پندارند و تبلیغات ضد شیعی گسترده ای در این کشور حاکم است.

 دولت سعودی تا کنون گام های چندانی برای رفع تنش‌های مذهبی داخلی برنداشته است. در واکنش به این حملات تروریستی، شیعیان خواستار تصویب قانونی برای نژاد پرستی خواندن این حملات تروریستی و رفع تبعیض علیه شیعیان شده‌اند اما پیش‌نویس این قانون حتی اجازه طرح و بحث در مجلس مشورتی عربستان را نیز نیافت.  

هنگامی که پای مساله مبارزه با تروریسم به میان می‌آید، دولت واشنگتن از شاهزاده "محمد بن نایف " ولیعهد کنونی سعودی که رتبه دوم را در سلسله حکومتی این کشور دارد، با آب و تاب نام می‌برد.  اما بسیاری از مردم و فعالان عربستانی از محمد بن نایف که پیشتر وزیر کشور عربستان بوده ناراضی هستند و او را یک فرد سرکوبگر می‌دانند.  برای نمونه هم اکنون "علی محمد النمر" به دلیل پیوستن به اعتراضات ضد دولتی در سال 2012 – در زمانی که تنها 17 سال داشته است – با مجازات اعدام روبرو است.  

 نشانه دیگری از نارضایتی‌های سیاسی داخلی عربستان، بحث غیر رسمی در برخی از محافل درباره "سلطنت مشروطه" است  و حداقل یک پیشنهاد برای یک منشور سیاسی جدید نوشته شده است.

یکی از فعالان عربستانی در گفت و گو با من تاکید کرد سیستم سیاسی و قضایی عربستان در شرایطی است که راهی برای رسیدگی درست به حقوق شهروندی وجود ندارد مگر اینکه آن شهروند نقش مهمی در حکومت داشته باشد. او افزود هدف این فعالان از تعقیب اصلاحات انقلاب نیست بلکه اصلاح و تکامل سیستم قضایی و سیاسی عربستان است. 

برخی از جوانان سعودی نیز از نیاز به اصلاح قوانین تحمیلی و خفه کننده اسلام وهابی به خصوص در مورد زنان صحبت می کنند. اما ملک سلمان 79 ساله که در ژانویه امسال (2015) ردای پادشاهی را بر تن کرده است جلوی روند اصلاحات موفق ملک عبدالله (پادشاه سابق) ترمز گذاشته است.

خانواده سلطنتی عربستان در دوره جدید حکومتی این کشور قادر نبوده‌اند نشانه های اختلافات سیاسی بین اعضای حکومتی را مخفی و پنهان نگدارند ، به ویژه اختلافاتی که گفته می شود بین محمد بن نایف ولیعهد 56 ساله و محمد بن سلمان فرزند پادشاه و ولی ولیعهد بر سر تاج و تخت جریان دارد. برای نخستین بار یک شاهزاده سعودی که نامش هویدا نشده است در روزنامه گاردین بریتانیا از ضرورت کنار گذاشته شدن ملک سلمان از قدرت به خاطر بیماری و ناتوانی او در اداره کشور خبر داده است.  

بسیاری از مردم عربستان و تحلیلگران خارجی مطمئن نیستید که نقش کنونی ملک سلمان، در تصمیمات و سیاست‌های جدید دولت سعودی که تهاجمی تر به نظر می‌رسد تا چه میزان است. از جمله درباره حمله نظامی 8 ماه گذشته به یمن که به نظر می‌رسد پایانی نیز ندارد.  از سوی دیگر برخی برنامه‌های دولت جدید سعودی نیز در جهت بازکردن و متنوع کردن سیستم اقتصادی سعودی به روی جهان خارج است.

اما در مجموع و بنابر گزارش ها تا کنون بیش از هر شاهزاده سعودی دیگری در دوران ملک سلمان اختلافات درونی قدرت بین شاهزادگان به بیرون درز پیدا کرده است. 

اختلافات و فتنه‌های درون دستگاه حکومتی جدید عربستان نیز به مشکلات فراوان این کشور از جمله مسایل اجتماعی، کاهش قیمت نفت، تهدیدات ناشی از داعش ، جنگ یمن و البته رقابت با قدرتی منطقه‌ای به نام ایران اضافه شده است.

با وجود این مشکلات، اعضای خانواده سلطنتی و کسانی که نزدیک به قدرت هستند با اعتماد به نفس، تصمیمات و سیاست‌های رهبران جدید و جوان سعودی را می‌ستایند.  شاهزاده "فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود" یک عضو تازه وارد خانواده سلطنتی و رییس یک شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ در این باره معتقد است:" من هیچ نشانه‌ای از فروپاشی قریب‌الوقوع حکومت عربستان نمی‌بینم.قوانین در خانواده سلطنتی با اجماع گرفته می‌شود و اگر چیزی خانواده سلطنتی را ضعیف کند، مردم آن را رد می‌کنند به طوری که دولت همیشه بدون مشکل خاصی مدیریت خواهد شد./
 

Watch Dragon ball super