امروز چهارشنبه , ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Wednesday , 19 June , 2024 ساعت 08:26:52 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / اخبار سراسری / سیاسی / خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم

خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم

به گزارش پایگاه خبری شهرستان برخوار به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی بعدازظهر امروز در گفتگوی زنده تلویزیونی با ملت ایران ضمن تبریک حلول ماه ربیع، ایام ولادت سید کائنات پیامبر عظیم‌الشان اسلام گفت: به ملت ایران به دلیل موفقیت‌های پیاپی در صحنه‌های مهم داخلی و بین‌المللی تبریک می‌گویم.

وی افزود:  دیروز روزی بود که یکی از مراحل موفقیت ملت ایران در صحنه مسائل سیاسی و بین‌المللی متبلور و ظاهر شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: نزدیک به ۱۴ سال است که از تابستان ۱۳۸۱ تاکنون، اتهامات فراوانی از طرف گروهک‌های تروریستی و از طرف سازمان‌های اطلاعاتی غرب و قدرت‌های بزرگ غرب برعلیه جمهوری اسلامی ایران زده می‌شد مبنی بر اینکه ایران در یک نقطه‌ غنی‌سازی می‌کند، به صورت مخفیانه برای ساخت بمب اقدام کرده و اطلاعات شفاف و لازم را به سازمان بین‌المللی مسئول یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نمی‌کند.

روحانی گفت: بر مبنای این مسئله، قطعنامه‌های فراوانی علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت ایران اتخاذ شده است.

وی تصریح کرد: موفقیت دیروز ملت ایران تنها یک موفقیت حقوقی یا فنی نبود، گرچه موفقیت بزرگ حقوقی و فنی برای مردم ما بود که بعد از قریب به ۱۴ سال روشن شد که این نظام، نظامی است که با صداقت هم با مردم خود و هم با جهانیان حرف می‌زند؛ دروغ نگفته و نمی‌گوید و به عهد خودش وفادار است.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ایران به عهدنامه یا معاهده‌ای را امضا  و قبول کرده، پایبند به آن خواهد بود، گفت: همه بحث‌ها این بود که آیا ایران به ان پی تی پایبند بوده یا نبوده، آنها می خواستند بگویند که ایران پایبند نبوده است.

روحانی خاطر نشان کرد: پیروزی ملت ایران در صحنه دیروز، یک موفقیت و پیروزی اخلاقی و سیاسی و در عین حال یک موفقیت بزرگ حقوقی بود.

عملیاتی شدن قطع‌نامه‌های شورای امنیت و شورای حکام منوط به اجرای تعهدات ایران است

روحانی در ادامه اظهار داشت: هم آژانس به عنوان مرجع فنی این قضیه و هم شورای حکام به عنوان مرجع نهایی تصمیم‌گیری به این مساله اعتراف کردند که جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته، هیچ‌گاه از مسیر صلح‌آمیز انحراف نیافته و مشغول ساخت بمب هسته‌ای نبوده است و همانطور که بارها اعلام کرده، به این تعهد دینی و اخلاقی متعهد است که در پی ساخت سلاح کشتار جمعی نیست و مقام معظم رهبری نیز این مساله را به عنوان یک فتوای مهم اعلام کرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در نشست روز گذشته شورای حکام، نه تنها مساله ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران PMD خاتمه یافت که بعد از ۲۰۰۱ همواره مورد رسیدگی آژانس بود و آن را غیرقابل حل می‌دانستند، بلکه ۱۲ قطع‌نامه‌ای هم که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ در شورای حکام آژانس تصویب شده بود، لغو شد.

وی افزود: مؤثر و عملیاتی شدن لغو این قطع‌نامه‌ها و نیز لغو ۶ قطع‌نامه‌ای که در ۲۹ تیر ماه و در شورای امنیت تصویب شد، منوط به اجرای تعهدات ایران (در برجام) است.

روحانی توضیح داد: به ملت بزرگ ایران، این توفیق را که آغازی برای حرکت‌های بعدی است، به خاطر ایستادگی، صبر، تحمل و هدایت آنها و نیز هدایت‌های مقام معظم رهبری و همه مسئولانی که در این راستا تلاش کردند، تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور همچنین با تبریک به وزارت امور خارجه، سازمان امور اتمی و وزارت دفاع ادامه داد: این ۳ نهاد بار سنگین حل و فصل مساله PMD را بر دوش داشتند.

روحانی در ادامه با بیان اینکه حل و فصل این مساله از جهت حقوقی و فنی بسیار پیچیده بود و در سالروز فضای تعامل با دنیا ایجاد شد، تصریح کرد: اگر مذاکرات هسته‌ای و تفاهم ۱+۵ نبود و اگر قرار بود این مساله صرفا از طریق آژانس و بدون کمک ۱+۵ حل و فصل شود، شاید مدت طولانی طول می کشید.

وی عنوان کرد: با حل و فصل مساله PMD یکی از موانع مهم برای اجرایی شدن برجام کنار رفت و زمینه برای اجرایی شدن آن فراهم شد.

رئیس جمهور گفت: بعد از توافق ۲۳ تیر ماه امسال، بین ایران و ۱+۵ اقدامات مهمی صورت گرفت که مهم‌ترین آنها، قطع‌نامه ۲۳۱ شورای امنیت، بیانیه اتحادیه اروپا، بیانیه اجرایی دولت آمریکا و قطع‌نامه شورای امنیت درباره PMD بوده است؛ همه اینها راه را برای اجرای برجام مهیا کرده است.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز من به محضر ملت ایران عرض می‌کنم که تقریبا راه برای اجرای برجام باز شده، طرف مقابل گام‌های بزرگی برداشته و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران نیز گام‌هایی را برداشته است و گام‌های نهایی ظرف یک تا دو هفته آینده برداشته می‌شود.

وی گفت: امیدواریم یکی دو گام دیگر که باید ظرف هفته‌های جاری طرف مقابل بردارد، به خوبی انجام شود، ما هم می‌توانیم ظرف یک تا دو هفته آینده گام‌های مثبتی را برداریم.

روحانی با اشاره به اینکه به ملت ایران می‌گویم که در دی‌ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد، خاطرنشان کرد: دولت یازدهم به یکی از وعده‌هایی که در انتخابات به ملت داده بود، عمل کرده و زنجیره تحریم از پای اقتصاد ایران برداشته می‌شود تا راه برای تعامل بیشتر با جهان بازتر شود.

رئیس‌ جمهور ادامه داد: افتخار ما به ملت ایران، رهبر عظیم‌الشان و حمایت‌های مداوم مردم است، برای این مردم خدمت کردن افتخار همه خادمین است.

وی با اشاره به اینکه باید خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم، خاطرنشان کرد: دولت توانسته نسبت به وعده‌های خود برای برداشتن موانع به توفیق برسد و از این به بعد این بخش خصوصی و کارآفرینان هستند که باید وارد صحنه عمل شوند.

رئیس قوه مجریه گفت: از همه فعالان اقتصادی داخلی، همه ایرانیان خارج از کشور و همه شرکت‌ها و دولت‌های خارجی که تمایل به همکاری با ایران دارند، دعوت می‌کنیم تا در فرصت پیش‌رو که در هفته‌های آینده ایجاد خواهد شد و از ایرانی که امن‌ترین نقطه در منطقه بوده، دارای بزرگترین منابع و سرمایه انسانی فوق العاده است، استفاده کنند؛ مردمی که تحول‌خواه بوده و دنبال یک تعامل سازنده با جهان هستند.

روحانی با اشاره به اینکه امروز باید به وحدت، انسجام و یکپارچگی بیشتر فکر کنیم خاطرنشان کرد: دوران نقد که در جای خود ارزشمند بود، در زمینه برجام جایی ندارد، باید برای اجرای برجام تلاش کنیم و از فضای به وجود آمده برای رشد کشور بهره ببریم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در ماه ربیع که ماه مبارک برای مسلمانان است، ماه فعالیت بیشتر برای همه مسئولان و زمینه فعال شدن همه بخش‌های مردمی برای رفاه عمومی در جمهوری اسلامی ایران بوده و از فرصت به وجود آمده به خوبی بهره‌برداری کنیم./

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super