امروز شنبه , ۵ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Saturday , 25 May , 2024 ساعت 11:02:45 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / اخبار سراسری / علمی / 5 حقیقت نادرست درباره باتری تلفن‌های هوشمند

5 حقیقت نادرست درباره باتری تلفن‌های هوشمند

1- اگر باتری پس از شارژ شدن باز هم به برق وصل باشد آسیب می‌بیند

شک نداریم که این جمله را تا به حال بارها و بارها از زبان افراد مختلف شنیده‌اید. خیلی جاها توصیه شده شب‌ها قبل از خواب گوشی را به شارژ متصل نکنید چون در طول شب باتری آن پر می‌شود و پس از آن هر چقدر گوشی به برق وصل باشد باتری دستگاه آسیب خواهد دید و در آخر باتری شما هیچ انرژی را در خود ذخیره نمی‌کند. اما این گزاره صد در صد اشتباه است. در واقع حقیقت قضیه 180 درجه عکس این موضوع می‌باشد. تلفن‌های امروزی تا این اندازه هوشمند هستند که که بفهمند چه زمانی باتری آنها کاملاً شارژ شده و پس از آن دیگر جریان را وارد باتری نکنند. حتی بعضی از تلفن‌ها سطح هوشیاری را به فراتر از این مورد ارتقا داده‌اند و زمانی که شارژ باتری به 80 درصد خود می‌رسد جریان اصلی را قطع می‌کنند و پس از آن آنقدر ورودی را کاهش می‌دهند تا به تدریج به 100 درصد شارژ برسند. پس اگر شب‌ها هنگام کار با گوشی خوابتان می‌برد و گوشی را متصل به شارژ باقی می‌گذارید هیچ مشکلی برای آن پیش نمی‌آید.

2- فقط زمانی باتری گوشی را شارژ کنید که شارژش به صفر رسیده باشد

این هم از عجایب روزگار است. باتری مورد استفاده در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های جدید از نوع یون لیتیوم است و از این موضوع که اصطلاحاً به آن اثر حافظه می‌گویند هیچ آسیبی نمی‌بیند. اثر حافظه به این صورت تعریف می‌شود: زمانی که پیش از صفر شدن شارژ گوشی مجدداً آن را شارژ می‌کنید، باتری به تدریج فراموش می‌کند چقدر ظرفیت دارد و اگر برای مثال همیشه در 50 درصد شارژ مجدد را انجام دهید پس از مدتی باتری دستگاه فکر می‌کند ظرفیت اصلیش از 50 تا 100 است (و نه از 0 تا 100). در اصل، صفر کردن باتری و بعد شارژ آن حقیقتی بود که درباره باتری‌های «نیکل – کادمیوم» و «نیکل – متال – هیدرید» صدق می‌کرد و درباره باتری‌های نسل جدید به هیچ عنوان چنین مشکلی وجود ندارد.

3- شارژ کردن باتری به مرور عمر آن را کوتاه می‌کند

این جمله 100 درصد اشتباه نیست، اما یک "اگر" در این بین وجود دارد. در حقیقت باتری‌های یون لیتیوم به تدریج و با زیاد شدن چرخه‌های شارژ مقداری از ظرفیت خود را از دست می‌دهند، اما چرخه شارژ ربطی به تعداد دفعاتی که شما گوشی را شارژ می‌کنید ندارد. در واقع چرخه شارژ به زمانی گفته می‌شود که شارژ باتری به 0 برسد و مجدداً از آنجا شارژ شود. به زبان ساده‌تر یعنی اگر دیروز وقتی باتری گوشی شما روی 50 درصد بوده و آن را شارژ کرده‌اید نصف چرخه شارژ طی شده و اگر امروز هم همین کار را تکرار کنید یک نصفه دیگر از چرخه را طی کرده‌اید و در این دو روز مجموعاً یک چرخه شارژ طی شده. بنابراین شارژ کردن باتری به مرور عمر آن را کوتاه می‌کند، اما نه به آن سرعت که فکرش را می‌کنید.

4- زمانی که گوشی به شارژ وصل است از آن استفاده نکنید

با خواندن این جمله اول باید پرسید "واقعا چرا؟؟؟". وقتی گوشی‌ها به دلایل مختلف خیلی زود نیاز به شارژ پیدا می‌کنند، بعد آن وقت هر بار هم که به شارژ وصل هستند از آن‌ها استفاده نکنیم؟ چنین کاری مصداق بارز شکنجه در عصر جدید است! در واقع چنین تصوری از آنجا به وجود می‌آید که عده ای گمان می‌کنند اگر در زمان شارژ شدن گوشی از آن استفاده کنید ممکن است دچار برق گرفتگی شوید. اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد. البته اگر در وان حمام گوشی را به شارژ وصل کنید و بعد از آن استفاده کنید یا اینکه از شارژرهای غیر استاندارد استفاده کنید چنین چیزی ممکن است، اما در حالت عادی نه. این نکته را فراموش نکنید که اگر زمانی که گوشی در حال شارژ است کاری به کارش نداشته باشید با سرعت بیشتری شارژ می‌شود، اما برق گرفتگی؟ نه.

5- استفاده از شارژرهای متفرقه باتری دستگاه را نابود می‌کنند

این هم تا حدی صحیح است اما نه به طور کامل. در واقع اگر شارژر متفرقه شما از نوع حسابی و استاندارد باشد (و برای مثال برای شارژ شدن سامسونگ از شارژر ال جی استفاده کنید) چنین چیزی صحیح نیست، اما اگر از شارژر غیر استاندارد استفاده کنید امکان خراب شدن باتری دستگاه را افزایش می‌دهید. حتی استفاده از شارژرهای تقلبی می‌تواند باعث آتش گرفتن گوشی و برق گرفتگی (مورد شماره 4) هم باشد، اما با خرید یک شارژ استاندارد می‌توانید همه این موارد را فراموش کنید.

منبع: سخت‌افزار/

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super