امروز شنبه , ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ برابر با Saturday , 20 July , 2024 ساعت 09:00:45 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / اخبار سراسری / سیاسی / تاکنون اقدامات عربستان را با بردباری پاسخ داده‌ایم

تاکنون اقدامات عربستان را با بردباری پاسخ داده‌ایم

وزیر امور خارجه درباره روابط ایران و عربستان اظهار داشت: ما تاکنون اقدامات منفی عربستان را با بردباری پاسخ داده‌ایم چرا که تعقل ایرانی با رویکردهای نسنجیده و خام مقامات عربستان همواره فاصله دارد و ما به دنبال تنش در منطقه نیستیم.

به گزارش برخوارنیوز به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه ، محمد جواد ظریف در دیدار عصر امروز با جانگ مینگ معاون وزیر امور خارجه چین ضمن بررسی و تبادل نظر در خصوص روابط دوجانبه و منطقه‌ای با وی، این مطلب را بیان کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار با ارزیابی مناسبات ایران و چین گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و چین، تفاوت ماهوی با دیگران دارد، ما اشتراک نظر زیادی در خیلی از مسائل با چین داریم و ما با چین در دوره پساتحریم‌ها نیز روابط متین و رو به گسترشی خواهیم داشت.

ظریف از نقش سازنده چین در مراحل مختلف مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی ایران و نتایج توافق برجام ابراز خرسندی کرد و گفت: ما سفر آینده نزدیک رئیس جمهوری چین به جمهوری اسلامی ایران را دارای نتایج فراوانی می‌دانیم و آثار خوبی را برای این سفر متصور بوده و امیدواریم بتوانیم چشم‌انداز پایه‌های همکاری‌های جامع راهبردی دو کشور را ایجاد کنیم.

ما رویکردهای ایران را در سیاست خارجی خود، رویکردی عاقلانه ارزیابی می‌کنیم.

جانگ مینگ معاون وزیر امور خارجه چین با اشاره به روابط دو کشور اظهار داشت: روابط دو کشور در حال رشد و گسترش است و ما از اینکه روند برجام در حال به ثمر نشستن است بسیار خرسندیم و آمادگی کامل برای تعمیق مناسبات دوجانبه پس از برجام داریم.

وی افزود: سفر رئیس جمهوری چین در آینده نزدیک به جمهوری اسلامی ایران بعد از 14 سال سرآغاز یک مرحله جدید از مناسبات دو کشور است و این سفر ، اولین سفر در سال 2016 خواهد بود و پروتکل‌ها و سندهای مختلفی با همتای ایرانی در حال تهیه می‌باشیم.

معاون وزیر خارجه چین با اشاره به جایگاه مهم و نقش عربستان و جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه گفت: ما رویکردهای جمهوری اسلامی ایران را در سیاست خارجی خود ، رویکردی عاقلانه ارزیابی می‌کنیم و چین در جهت کمک به صلح و امنیت از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

وزارت کشور عربستان شنبه هفته گذشته اعلام کرد که عالم روحانی شیعه آیت الله نمر باقر النمر را به همراه 46 نفر دیگر اعدام کرده است.

این اقدام عربستان با واکنش‌های مختلف مسلمانان در کشورهای اسلامی مواجه شد.

در این میان گروهی از افراد خودسر به اماکن دیپلماتیک کشور عربستان در تهران و مشهد تعرض کردند و عربستان سعودی یکشنبه گذشته به این بهانه و در یک اقدام انفعالی قطع روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد./

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super