امروز چهارشنبه , ۳ مرداد , ۱۴۰۳ برابر با Wednesday , 24 July , 2024 ساعت 01:25:59 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / پزشکی / روزی که ویزیت برای مردان رایگان است

روزی که ویزیت برای مردان رایگان است

رئیس انجمن اورولوژی ایران با بیان اینکه سنگ‌های ادراری و پروستات از شایع‌ترین بیماری‌های مردانه است، هشدار داد: متاسفانه بسیاری ازمردان ایرانی زمانی به پزشک و درمان مراجعه می‌کنند که فرصت‌های طلایی درمان ارزان و کم عارضه را ازدست داده‌اند.

به گزارش برخوارنیوز ، دکترعباس بصیری که در آستانه برگزاری  روز ملی سلامت مردان ششم اسفند سخن می‌گفت، افزود: با توجه به شیوع انواع بیماری‌های مردانه در کشور و کم توجهی اغلب مردان به سلامت شان، روز ملی سلامت مردان به عنوان یک روز نمادین و با هدف توجه دادن مردم به ویژه مردان به سلامتی خود در نظرگرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در تمام دنیا و به ویژه در ایران، مردان در مقایسه با زنان، کمترین اهمیت را به سلامتی خود می‌دهند و زمانی برای درمان و اقدام پزشکی مراجعه می‌کنند که در شرایط پیشرفته و نهایی بیماری هستند.

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار افزود: این در حالی است که مردان در جامعه ما نقش موثرتری را در تأمین معیشت زندگی خانوار به عهده دارند و به دلیل مشغله‌های فراوان، اغلب از توجه به سلامتی خود غافل می‌شوند.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع بیماریها در جامعه گفت: همه افراد از جمله مردان در صورت بروز علائمی از یک بیماری خاص باید خیلی سریع برای درمان مراجعه کنند نه آنکه زمانی نزد پزشک بروند که دیگر کار از کار گذشته است.

بصیری ، شایع‌ترین بیماری در حیطه بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار را بیماری‌های سنگ‌های ادراری و پروستات دانست و گفت: شیوع بیماری سنگ کلیه در مردان بین 2 تا 3 برابر بیشتر از زنان است.

وی سنگ کلیه را یک بیماری آزاردهنده، دردناک و دارای عوارض بسیار دانست به گونه‌ای که در مراحل حاد، بیمار را زمین‌گیر می‌کند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: بیماری پروستات یکی دیگر از بیماری‌های شایع مردانه است که در سنین بالای 50 سال خود را به صورت بزرگ شدن پروستات و با اشکالاتی در مسیر ادرار نشان می‌دهد که به آن بزرگی خوش خیم پروستات گفته می‌شود.

وی افزود: گاهی اوقات بین 10 تا 15درصد از این موارد می‌تواند سرطانی باشد اما اکثر اوقات، بزرگی پروستات به صورت خوش خیم است.

بصیری، نوع دفع و جریان ادرار، قطره قطره شدن و تکرر ادرار در شب که بعضأ منجر به بی‌اختیاری و بی‌خوابی بیمار می‌شود را از نشانه‌ها و پیامدهای این بیماری برشمرد.

این اورولوژیست تصریح کرد: در سنین جوانی هم پروستات می‌تواند با ابتلا به التهاب و عفونت منجر به سوزش و تکرر ادرار، دردهای شکمی و پیامدهای دیگری شود. در نتیجه باید به این بیماری نسبتا شایع حساس بود.

ششم اسفند هر سال مصادف با روز ملی سلامت مردان در کشور است و به همین مناسبت، برنامه‌های مختلفی در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی مردم و معاینه رایگان افراد در سراسر کشور برگزار می‌شود./

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super