امروز یکشنبه , ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ برابر با Sunday , 21 July , 2024 ساعت 10:56:30 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / سرنوشت امام موسی صدر معلوم شد

سرنوشت امام موسی صدر معلوم شد

«محمد اسماعیل،» معاون سیف‌الاسلام قذافی که دست راست وی نامیده می‌شود، اخیرا در گفتگویی که  در نیویورک تایمز منتشر شد، ادعا کرده که «موسی صدر» رهبر شیعیان لبنان پس از درگیری لفظی شدید با معمر قذافی درباره وضعیت آن دوره‌ی لبنان و نقش مقاومت در آن، به دستور قذافی به قتل رسید و جنازه‌اش به دریا انداخته شد.

اسماعیل در بخشی از این گفتگوی طولانی تحت عنوان «لیبی پس از قذافی»، در اظهاراتی متناقض، مدعی شده که افراد خانواده قذافی نقشی در قتل موسی صدر نداشتند، اما سران رژیم قذافی او را کشتند.

وی تاکید کرده که در آن زمان گفتیم که او لیبی را به مقصد ایتالیا ترک کرده. این دروغ بود و او از لیبی خارج نشد؛ بلکه کشته شد و جنازه‌اش را به دریا انداختند.

اخبار مربوط به شهادت امام موسی صدر و همراهانش تاکنون تأیید نشده و خانواده‌های آنان همچنان پیگیر سرنوشت سه شخصیت ربوده شده لبنانی هستند.

امام موسی صدر که در خرداد 1307 در قم به دنیا آمد و در دهه 1340 برای رهبری جامعه شیعیان لبنان به این کشور رهسپار شده بود، آخرین بار در ظهر روز 31 اوت 1978 (9 شهریور 1357) در طرابلس پایتخت لیبی و در حالی دیده شد که به همراه شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین، سوار بر خودروهای تشریفات دولت لیبی، برای ملاقات با قذافی می رفتند.

رژیم سابق لیبی در سناریویی مضحک، مدعی شد که آن‌ها پس از دیدار با قذافی، شامگاه همان شب در پرواز شماره 881 هواپیمایی آلیتالیا، به رم رفته‌اند.

فردای آن شب، دو نفر از جاسوسان قذافی، چمدان‌های امام و همراهانش را به هتل هالیدی این شهر رم بردند و به همراه گذرنامه‌های آنان در اتاقی رها کردند، اما تحقیقات دولت ایتالیا نشان داد که آنان هیچوقت به ایتالیا نیامده بودند و در خاک لیبی ناپدید شدند./ باشگاه خبرنگاران جوان

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super