امروز شنبه , ۵ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Saturday , 25 May , 2024 ساعت 10:57:44 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / چامسکی: عربستان مرکز افراط‌گرایی است

چامسکی: عربستان مرکز افراط‌گرایی است

به گزارش برخوارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «نوآم چامسکی» – زبانشناس معروف و تحلیلگر و اندیشمند برجسته آمریکایی – از عربستان سعودی به عنوان "مرکز ترویج افراط‌گرایی در جهان" یاد کرد. وی اظهار داشت عربستان نه تنها بزرگترین حامی مالی تروریست‌ها به شمار می‌رود؛ بلکه در تمامی مساجد و مدارس مذهبی خود نیز که تنها "قرآن" باید در آنها تدریس شود، به اشاعه افراط‌گرایی می‌پردازد.

این تحلیلگر معروف آمریکایی در مصاحبه‌ای با این موسسه اظهار داشت: عربستان سعودی در حال حاضر با حمایت‌هایی که از تروریست‌ها در سطح منطقه و جهان به عمل می‌آورد، مرکز افراط‌گرایی محسوب می‌شود و همانطورکه «پاتریک کاکبرن» یکی از تحلیلگران معروف بین‌المللی به درستی اشاره کرده‌‌ است، "وهابی‌سازی جهان سنت" یا به عبارتی، اشاعه دکترین وهابیت در میان اهل سنت، یکی از فجایع واقعی عصر حاضر به شمار می‌رود.

چامسکی در ادامه گفت: "علاوه بر این، عربستان سعودی یکی از بدسابقه‌ترین کشورها در زمینه حقوق بشر است. گردن‌زنی‌های گروه تروریستی داعش که دیدن تصاویر آنها برای هر بیننده‌ای آزاردهنده است، در عربستان یک رخداد عادی به شمار می‌رود و این کشور در حال حاضر تنها کشوری است که افراد در آن گردن زده می‌شوند. موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی بسیار فراوان است که شاید معروفترین آنها ممنوعیت رانندگی زنان باشد. در عین حال، چنین کشوری مورد حمایت قوی آمریکا، انگلیس و فرانسه قرار دارد. چرا؟ به این خاطر که ذخایر نفتی زیادی دارد، پول دارد و شما می‌توانید تسلیحات زیادی به آن بفروشید و این کشور با استفاده از همین تسلیحات در کشور نسبتا فقیر یمن باعث بروز یک فاجعه انسانی گسترده شده است."

وی در ادامه با اشاره به برنامه اصلاحات اقتصادی عربستان نیز گفت: "عربستان به تازگی اصلاحات دیرهنگامی را برای نجات اقتصاد نفتی خود در دستور کار قرار داده است؛ اصلاحاتی که دستکم باید 50 سال پیش اجرا می‌شدند. این کشور از منابع خوبی برای تولید انرژی پاک برخوردار است؛ اما خیلی دیر به فکر متنوع‌سازی منابع درآمدی خود افتاده است و شاید هیچوقت نتواند برنامه‌های اقتصادی موردنظرش را محقق کند."

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super