امروز شنبه , ۵ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Saturday , 25 May , 2024 ساعت 11:04:31 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / خاطرات تلخ فاجعه منا تکرار شد

خاطرات تلخ فاجعه منا تکرار شد

به گزارش برخوارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران شهر، سال پیش در همین روزها بود که ۴۰۰ تن از حجاج ایرانی در حادثه منا، در فاجعه ای خونبار جان خود را ازدست دادند و بنرهای رنگارنگ بازگشت آن‌ها به مشکی تغییر رنگ دادند.

پس از آن  حادثه حوادث و وقایع پرفراز و نشیبی تا رسیدن میعاد عزیمت دوباره به سرزمین  وحی رخ داد که  گمانه‌زنی‌های مختلفی را از حضور یا عدم حضور ایرانیان در حج امسال در پی داشت. فرصت‌ها بسان ابرهای  بهاری می‌گذشتند و حلقه رسیدن به میقات الهی تنگ و تنگ‌تر می‌شد تا این که مسئولان سازمان حج و زیارت کشور طی اطلاعیه‌ای از لغو حج تمتع در سال ۹۵ خبرداد.   

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مردم شریف ایران و مشتاقان زیارت بیت‌الله الحرام می‌رساند بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای حضور حجاج کشورمان در مراسم حج سال ۱۳۹۵ طبق روال سال‌های گذشته اقدامات گسترده و مستمری را انجام داده اند.

۱- نگاه جمهوری اسلامی ایران به حجّ و عمره، نگاهی معنوی، وحدت آفرین، توسعه بخشِ اُخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه‌گرایی و طایفه‌گری بوده و هست و شرکت باشکوه حجاج ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی‌، توّجه جدّی به تلاوت قرآن‌کریم و اهتمام به دعا و مناجات با حضرت احدیت، شاهد بر این است که جمهوری اسلامی ایران به مراسم حج، نگاهی فرا ملّی داشته و دارد.

۲- جمهوری اسلامی ایران از حجّ گذشته، برنامه‌ریزی برای حجّ امسال را آغاز و نسبت به فراهم ساختن مقدمات برگزاری حجّ ۹۵ اقدامات لازم را بعمل آورد و از آن زمان تا کنون هیچگونه تردیدی برای اقامه حجّ نداشته و همچنان مصمّم به برگزاری حجّی با شکوه می‌باشد.

۳- دور اول مذاکرات حج تمتع امسال علی‌رغم پیگیری‌های جمهوری اسلامی ایران برای امضای بموقع تفاهم‌نامه حج، به علت همکاری نکردن مسئولین سعودی تحت تاثیر مسائل سیاسی، بجای دی ماه ۹۴ با ۳ ماه تأخیر در اواخر فروردین ۹۵ انجام شد که به دلیل عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور و عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی و موارد دیگر نا تمام ماند.

۴- برای دور دوم مذاکرات علیرغم وعده‌های مسئولین عربستان، روادید برای سفر دوم هیئت ایرانی با ۴۵ روز تأخیر و پس از انتصاب وزیر جدید حج عربستان صادر شد و نهایتاً هیئت جمهوری اسلامی ایران با دعوت رسمی وزیر جدید حج عربستان و قول مساعد حل مشکلات در مورخ پنجم خرداد ماه ۹۵ عازم این کشور شد.

۵- در گفتگوهای این دوره ضمن حل مشکل صدور روادید در ایران و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در انتقال حجاج کشورمان تلاش گردید تا با توجه به حوادث تلخ گذشته شرایط اعزام حجاج ایرانی را با اطمینان از "تأمین امنیت و حفظ عزت وکرامت حجاج" فراهم آید که به علّت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان و تأثیر نگاه سیاسی بر مسائل حج، به این مطالبات پاسخ مثبت داده نشد.

۶- با وجود ادّعای طرف سعودی برای حل مسائل کنسولی، تا کنون هیچ توافق مکتوبی در این خصوص بین مسئولین وزارت امور خارجه عربستان با وزارت امور خارجه سوئیس بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی صورت نگرفته است.

۷- عربستان سعودی علی‌رغم تبلیغات سوء رسانه‌های خود، تحت تأثیر فضای سیاسی بین دو کشور، حج را به مسائل سیاسی گره زده و بر همین مبنا متن تفاهم‌نامه متداول و هر ساله را تغییر داده است. لذا این دولت سعودی است که ضمن بهره‌برداری سیاسی از حجّ و حرمین شریفین، با حقّ مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حجّ مخالفت به عمل آورده و صدّ عَن سَبیلِ اللّه نموده است.

۸- اکنون با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه‌ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به حق جمهوری اسلامی اعلام می‌شود که به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال‌جاری محروم می‌شوند که مسئولیت آن بر عهده دولت عربستان سعودی است.
با این اوصاف شورای بین‌المللی خلیج فارس ایران را به اقدامات تروریستی در طول برگزاری مراسم حج در عربستان متهم کرد.

و در شب ۲۶ ماه مبارک رمضان ۹۵ در حالی که خاطرات تلخ کشته شدن ۲۳۰۰  زائر خانه خدا در سال گذشته هنوز از ذهن‌ها پاک نشده است که زخمی شدن ۱۸ تن از حج‌گذاران امسال، لحظات تلخ سال پیش را تکرار کرد.

این حادثه به دلیل ازدحام جمعیت مقابل هتل دارالتوحید واقع در اطراف مسجد الحرام روی داده به دنبال این حادثه، سخنگوی اداره بهداشت مکه اظهار کرد ۴ بیمارستان نزدیک به مسجدالحرام در حالت آماده باش قرار گرفتند و ۸ تیم امدادی نیز به محل اعزام شدند. گروه‌های درمانی از هلال احمر و اداره بهداشت با همراهی نیروهای پلیس عربستان در منطقه حضور پیدا کرده بودند.

با وجود آن که دولت عربستان پس از فاجعه منا که خون بارترین حادثه در طول تاریخ برگزاری حج بود تحت فشارهای زیادی از جانب کشورهای مختلف قرار گرفت اما هنوز هم نسبت به بهبود وضعیت مدیریتی امور حج و زیارت و انتقال آن به کشور ثالث اقدامات مؤثری صورت نگرفته است    انتهای پیام /.

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super