امروز پنج شنبه , ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ برابر با Thursday , 25 April , 2024 ساعت 05:24:06 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / اخبار سراسری / مذهبی / دَحوالارض، ولادت آسمانی زمین

دَحوالارض، ولادت آسمانی زمین

"دحو الارض" مطابق با بیست و پنجم ماه ذی‌القعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید، از این روز، بخش‌هایی از کره زمین که سراسر از آب بود شروع به خشک شدن کرد تا کم‌کم به شکل یک‌چهارم خشکی‌های امروزی درآمد.

به گزارش برخوارنیوز، در شب این روز بر اساس روایتی از امام هشتم علیه‌السّلام حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهماالسلام به دنیا آمده‌اند. همچنین این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود (عج) معرفی شده است. همچنین روز دحوالارض، جزء چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش فراوان داشته و ثواب هفتاد سال روزه گرفتن دارد.

زمین، گاهواره زندگی انسان و همه موجودات زنده است، که با تمام کوه‌ها، دریاها، دره‌ها، جنگل‌ها، چشمه‌ها، رودخانه‌ها، معادن و منابع گرانبهایش، نشانه‌ای از نشانه‌های آفریدگار به شمار می‌آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است که در قرآن کریم و احادیث اسلامی به روز دحوالارض (یعنی بسط و گسترش زمین) اشاره شده و عبادت در این روز از ارزش بسیار زیادی برخوردار است.

مطابق روایات، اولین نقطه‌ای که از زیر آب سر برآورد، مکان "کعبه شریف" و "بیت‌الله الحرام" بود.

زمین در آغاز به صورت پستی‌ها و بلندی‌ها یا شیب‌های تند و غیرقابل سکونت بود، بعدها باران‌های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره‌ها گستردند، اندک اندک زمین‌های مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان، کشت و زرع پدید آمد، مجموع این گسترده شدن، "دحو الارض" نام‌گذاری می‌شود.

از امیرالمومنین حضرت‌ علی‌علیه‌السلام روایت شده است که فرمودند: "نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست و پنجم ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت ۱۰۰ سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت".

دحوالارض در قرآن

به نظر برخی از مفسران، آیه ۳۰ سوره نازعات «وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا»، «و زمین را پس از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد.»  به همین واقعه اشاره دارد، گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده‌اند که اهمیت آن را دو چندان کرده است؛ از جمله این رویدادها:

– میلاد حضرت ابراهیم علی نبینا وآله وعلیه‌السلام

– میلاد حضرت عیسی مسیح علیه‌السلام

– خروج رسول اکرم (ص) از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجه‌الوداع. در این سفر وجود مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها و نیز تمامی همسران پیامبر (ص) نیز ایشان را همراهی می‌کردند.

در روایتی نیز آمده است که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه‌الشریف در همین روز قیام خواهد کرد./ انتهای پیام

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super