امروز چهارشنبه , ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Wednesday , 19 June , 2024 ساعت 08:33:17 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / اخبار سراسری / سیاسی / مهدی طالقانی به ادعاهای خواهرش پاسخ داد

مهدی طالقانی به ادعاهای خواهرش پاسخ داد

به گزارش برخوارنیوز به نقل از فارس، در پی ادعاهای اعظم طالقانی  درباره ایفای نقش آیت‌الله طالقانی در سریال معمای شاه ، سید مهدی طالقانی به ادعاهای خواهرش درباره سریال «معمای شاه» پاسخ داد.

 وی در آغاز درباره مشاوره‌هایی که به کارگردان معمای شاه ارائه کرده، گفت: از آغاز فیلمبرداریِ سکانس‌های مربوط به آیت‌الله طالقانی، معمولا برای اطمینان از صحت و سقم تاریخی این سکانس‌ها، در محل لوکیشن فیلمبرداری معمای شاه حضور داشتم و دیدگاه‌های خود را در این باره، به کارگردان منتقل می‌کردم.

واقعیت این است که ایشان و دوستانشان هم در اغلب این موارد، نظرات بنده را اعمال و سکانس‌ها را برمبنای آن فیلمبرداری می‌گرفتند. بنابراین می‌توان گفت که معمای شاه در حد مقدورات نمایشی، در بازنمایی زندگی سیاسی و مبارزاتی آیت‌الله طالقانی موفق عمل کرده که در این میان، بازی روان و هنرمندانه آقای علی دهکردی در نقش پدرم، شایان تقدیر است.

وی درباره سکانس سیلی زدن به صورت سرکرده ماموران توسط آیت الله طالقانی در جریان پناه دادن ایشان به شهید نواب صفوی در پائیز ۱۳۳۴ اظهار داشت: این سکانس دربرابر چشمان خود بنده اتفاق افتاد وعلت آن هم عصبانیت شدید پدرم از شکستن درب منزل ما در محله  قلعه وزیر و نیز بالا آمدن عده‌ای از ماموران از دیوار منزل و همچنین زیر و رو کردن اثاث خانه و کمدهای دختران بود. اصلا این ماجرا در منزل ما اتفاق افتاد و خانم اعظم طالقانی، در آنجا نبودند که بخواهند درباره چیزی که ندیده‌اند اظهار نظر کنند.

سیدمهدی درباره ادعای اعظم طالقانی مبنی بر جویا شدن ماجرا از حضار در آن واقعه گفت: در هنگام روی دادن آن واقعه، مرحومه مادرم حضور داشت که الان در قید حیات نیستند و طبعاً اعظم نمی‌توانسته ماجرا را از ایشان جویا شود. خواهرانم مریم و وحیده بودند که اساسا با ایشان ارتباط خوبی ندارند که بخواهند به پرسش‌های ایشان در این باره جواب بدهند، مجتبی هم که درآن دوران کودک بود و هم اینک هم درخارج از کشور به سر می‌برد و بعید می‌دانم ایشان با او در تماس باشد. حسین هم که خودش شاهد ماجرا بوده و بعید است ماجرا را به گونه واژگونه برای ایشان روایت کرده باشد!

وی درباره بخش دیگری از اظهار نظر اعظم طالقانی مبنی بر اینکه «با نشان دادن تصاویر سیگار کشیدن آیت الله، نه نقش پدرم درانقلاب کمرنگ می‌شود و نه چهره او مخدوش می‌شود» گفت: حالا چه کسی ادعا کرده که با نشان دادن سیگارکشیدن پدر، قرار است چهره و نقش ایشان در انقلاب  مخدوش شود؟ تنها در این سریال تلاش شده که نقش پدر، طبیعی و مبتنی بر اسناد و شواهد ساخته شود که سیگار کشیدن ایشان هم بر همین مبنا در سریال آورده شده است.

فرزند آیت‌الله طالقانی با رد ادعای اعظم طالقانی مبنی بر ترک سیگار آیت‌الله پس از انقلاب گفت: اتفاقا در دوران پس از آزادی، سیگارهای ایشان را من می‌خریدم! اگر اعظم خانم تنها مروری بر عکس‌هایی که از اعضای خانواده جمع کرده است بیندازد، متوجه می‌شود که اتفاقا ایشان نه در خلوت، بلکه در حضور اعضای شورای انقلاب، اعضای دولت موقت و حتی در حاشیه مجامع و اجتماعات مردمی هم، سیگارشان را می‌کشیدند و این امر تنها به ساعات تنهایی ایشان منحصر نمی‌شد.

وی در ادامه با رد بخش دیگری از اظهارات اعظم طالقانی مبنی بر اینکه :«نمی‌دانم چطور وقتی به قسمت‌های زندان رفتن پدرم اشاره می‌کنند، آیت الله منتظری را نشان نمی‌دهند؟» گفت: اصولا مبارزات آیت الله طالقانی از سال ۱۳۱۸ و در اعتراض به کشف حجاب رضاخانی آغاز می‌شود در حالی که آیت‌الله منتظری همراه با مرحوم امام و از سال ۴۲ به عرصه مبارزات آمد. یعنی چه که هر وقت قسمت‌های زندان رفتن پدرم را نشان می‌دهند، باید دستگیری‌های آقای منتظری را هم نشان بدهند؟ در بخش زیادی از بازه زمانی مبارزات پدر، آقای منتظری اصلا در این عرصه حضور نداشت! ایشان تنها در دوره دستگیری سال ۵۴ و دردوره کوتاهی، با پدر در زندان اوین بود. تازه در بخشی از این دوره از زندان، پدر به بهداری زندان منتقل شد و در کنار آقای منتظری نبود. بنابراین ادعای اعظم، فاقد منطق و پشتوانه تاریخی است. / انتهای پیام

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super