امروز دوشنبه , ۴ تیر , ۱۴۰۳ برابر با Monday , 24 June , 2024 ساعت 03:16:53 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / شرطی که ترامپ برای ایران گذاشت

شرطی که ترامپ برای ایران گذاشت

ان بی سی نیوز نوشت: با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید بعد از چند روز روشن شد که ترس مخالفان او از رای به او اشتباه نبوده است. ترامپ رئیس جمهوری است که به همه وعده‌هایش عمل خواهد کرد.

با وجود شواهدی که نشان می‌داد ترامپ زیاد هم قابل اعتماد نیست طرفداران او باور داشتند که او به وعده‌هایش عمل خواهد کرد‌. اما اقدام ترامپ برای توقف اعطای ویزای مهاجرتی و غیر‌مهاجرتی به مردم کشورهای مسلمان در نهایت از دید بسیاری به آمریکا آسیب خواهد زد.

این کشورها از دید ترامپ کشورهایی هستند که مظنون به اقدامات احتمالی تروریستی در خاک آمریکا هستند: عراق جایی است که داعش از القاعده منشعب شده است و سوریه نیز جایی است که داعش پایتختش را در آنجا ایجاد کرده است. در یمن نیز گفته می‌شود القاعده هنوز زنده است و لیبی نیز جایی است که سفیر آمریکا در آن کشته شده‌. سودان نیز جایی است که مسیحیان از آن جدا شدند و کشور خودشان را ایجاد کردند.

به دلایل متعدد به جز بی‌رحمانه بودن قانون منع ورود پناهجو‌ها از کشورهای جنگ زده و خانواده‌هایی که با این قانون از هم جدا افتاده‌اند و منتظر ملحق شدن به هم بودند ، این قاعده یعنی ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانی‌ها به طور ویژه تاثیرات منفی بر آمریکا خواهد گذاشت.

اول اینکه میلیون‌ها ایرانی آمریکایی و احتمالا میلیون‌ها ایرانی که مقیم دائم آمریکا هستند و گرین کارت دارند در آمریکا زندگی می‌کنند. بسیاری از این افراد اگر نه همه آن‌ها، خانواده‌شان در ایران زندگی می‌کنند. البته همه اعضای خانواده‌های این افراد برای دیدن اقوامشان به آمریکا سفر نمی‌کردند اما واقعیت این است که از این پس هیچ طبقه‌ای از آمریکایی‌ها نمی‌توانند برای دیدن اقوامشان به خارج از آمریکا سفر کنند و این یعنی پسر بچه‌ها و دختر بچه‌ها از دیدن پدربزرگ و مادر بزرگ‌هایشان محروم خواهند شد.

دوم اینکه ایرانی‌ها چه آن افرادی که به طور قانونی از طرق و فرآیند‌های مهاجرت به این کشور آمده‌اند و چه کسانی که از طریق ویزاهای دانشجویی اقامت‌های دائم در یافت کرده‌اند جزو موفق‌ترین مهاجران این کشور هستند. این اغراق نیست‌. این به راحتی برای آمریکا و آمریکایی‌هایی ملموس است که ایرانی‌ها به طور سنتی از رفاه و حقوق و مزایایی بالاتر از حد متوسط برخوردار بوده‌اند و این بدان معناست که مالیات بیشتری به خزانه دولت آمریکا واریز می‌کردند.

سوم اینکه شعار ترامپ (آمریکا را دوباره با عظمت خواهیم کرد) یعنی شما باید مهاجر داشته باشید و واژه «دوباره» یعنی بر این باورید که آمریکا یک زمان بزرگ بوده است و آمریکا همواره یک کشور مهاجر پذیر بوده و هست. دانشگاه‌های ایرانی در سطح جهانی‌اند به ویژه در علوم و ایرانی‌ها برای مدارج بالاتر به دانشگاه‌های آمریکا می‌آیند و در ادامه نیز در آمریکا برای کار در حوزه‌های مهندسی و دیگر علوم تحصصی زندگی می‌کنند‌. حرفه‌های مهندسی و علوم طبیعی در سال‌های اخیر به شدت بر مهاجران برای پر کردن مشاغل در این حوزه‌ها وابسته بوده است و همین امر آمریکارا در نوآوری‌های تکنولوژیکی در سطح بالا نگه داشته است.

درست است که ایرانی‌ها تنها مهاجرانی نیستند که به آمریکا کمک می‌کنند اما ایرانی‌ها در میان هفت کشوری هستند که هدف فرمان اجرایی ترامپ قرار گرفته‌اند.

چهارم اینکه با قرار گرفتن ایران در لیست کشورهایی که از ورود به آمریکا منع شده‌اند تکلیف برجام نیز باید روشن شود. ترامپ بارها این توافق را یک توافق «افتضاح» خوانده. تحت همین توافق افتضاح برنامه هسته‌ای ایران محدود شده است و این اطمینان نیز حاصل شده که ایران به بمب اتم دست پیدا نخواهد کرد. در ازای این توافق تحریم‌های آمریکا و شش قدرت بزرگ جهانی از ایران برداشته شده است.

تا همین الان هم ایرانی‌ها می‌گفتند قانون آمریکا مبنی بر اینکه هر تاجری که به ایران سفر کند موظف است برای سفر بعدی به آمریکا ویزا دریافت کند مغایر برجام است و این مساله به وضوح تجار خارجی را از ورود به توافقات با ایران دلسرد خواهد کرد.

این قانون جدید از این هم فراتر رفته و ورود ایرانی‌ها را به آمریکا ممنوع اعلام کرده است‌. این یعنی تجار ایرانی دیگر نمی‌توانند در صورتی که برنامه تجارت مشترک با ایران داشته باشند بین آمریکا و ایران مسافرت کنند. این در حالی است که از نظر قانونی فرصت‌هایی برای تجارت وجود دارد‌. برای مثال ایران مرکز خاوریار جهان، فرش دستباف و پسته است.

این احتمال وجود دارد که ایران به این فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کند و این را نقض آشکار برجام بداند. این بدان معنی است که علی‌رغم اینکه اولین ایرباس خریداری شده ایران در فرانسه است و قرار است به ایران ارسال شود اما خلبانان ایرانی نمی‌توانند برای دریافت بویینگ‌های خریداری شده‌شان به طور فیزیکی در آمریکا حاضر شده و این هواپیماها را به خانه بیاورند.

از سر و صدای ایرانی‌ها در اعتراض به این فرمان نظیر اعتراض ترانه علیدوستی بازیگر ایرانی فیلم فروشنده که در اسکار امسال در بخش فیلم‌های خارجی نامزد این جایزه شده است یا گروه حقوق مدنی در آمریکا تعجب کنید. به هر حال ممنوعیت یا تعلیق صدور ویزا تا ۹۰ روز موقتی است اما واقعیت این است که این طور نیست: شرط ترامپ ارسال اطلاعات لازم به آمریکا درمورد شهروندان هر یک از این کشورها از سوی مقامات آن‌ها یعمی لطفا آمار شهروندانی که فکر می‌کنید برای ما خطرناک هستند و ما را دوست ندارند و نباید به آمریکا بیایند را به ما بدهید.

من می‌گویم اینکه از کشورها به ویژه ایران بخواهید به این شرط عمل کنند مثل این است که انتظار داشته باشید جهنم یخ بزند یا خوک‌ها پرواز کنند.

برای کسانی که فکر می‌کنند ممنوعیت ورود ایرانی‌ها چیز بدی تیست باید بگوییم اگر شما به سایت ebay و چیزهایی که در آن خرید و فروش می‌شود علاقه دارید، این سایت توسط یک ایرانی مهاجر تاسیس شده و امروز خانواده این فرد اجازه ورود به آمریکا را ندارند.

منبع: انتخاب

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super