امروز چهارشنبه , ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ برابر با Wednesday , 19 June , 2024 ساعت 07:55:59 .:برخوارنیوز در خدمت همشهریان برخواری:.
خانه / بین‌الملل / موشک‌های هوشمند ضد ماهواره

موشک‌های هوشمند ضد ماهواره

به گزارش برخوار نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، موشک ضد ماهواره، جنگ‌ افزاری است که برای از کار انداختن و یا منهدم کردن ماهواره برای مقاصد استراتژیک نظامی بکار می‌رود. تاکنون فقط کشورهای ایالات متحده آمریکا، روسیه و جمهوری خلق چین قادر به ساخت و گسترش این جنگ‌ افزارها بوده‌‌اند.

در ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۵ ایالات متحده، ماهواره پی ۷۸-۱ خود را بوسیله موشک ضد ماهواره ای‌اس‌ام- ۱۳۵ آسات نابود کرد. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷، چین یک ماهواره آب و هوایی قدیمی خود را نابود کرد. یک سال و یک ماه بعد در تاریخ ۲۱ فوریه  ۲۰۰۸، ایالات متحده ماهواره جاسوسی یواس‌ای ۱۹۳ خود را توسط موشک ضد ماهواره RIM-۱۶۱ Standard Missile ۳ هدف قرار داد. هند هم چندی پیش اعلام داشته به فناوری ساخت این سلاح‌‌ها دست پیدا کرده است. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷ چین یک ماهواره هواشناسی کهنه را در مدارش منهدم نمود که تنها آزمایش (ASAT) از دهه‌ ۸۰ به بعد محسوب می‌شود.

موشک ریم-۱۶۱ استاندارد ۳ معروف به اس‌ام-۳ (SM-3) نوعی سیستم موشکی سطح‌ به‌ هوای آمریکایی است که توسط شرکت ریتیون با هدف رهگیری موشک‌‌های بالستیک کوتاه و میان‌ برد ساخته شده‌ است و در نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دفاع دریایی ژاپن به کار گرفته شده‌ است. این موشک بخشی از سامانه دفاع موشک بالستیک ایجیس است و بر روی کشتی‌ های جنگی سوار می‌ شود. اسرائیل برای توسعه نوع زمین‌ پایه آن ابراز علاقه کرده‌ بود اما بعدا تصمیم گرفت به جای آن موشک بومی ضد بالستیک پیکان ۳ را طراحی کند.

چین پیشتر در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ چندین آزمایش موشک ضد ماهواره ای انجام داده است. آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد موشکی که این بار از مجتمع آزمایش‌های موشکی «کورلا» در غرب چین پرتاب شده می‌تواند سامانه‌های ماهواره‌ای آمریکا را به راحتی هدف قرار دهد. در چنین شرایطی که موشک «دونگ نونگ ۳» چین ساخته و آزمایش شده است امنیت برای ماهواره‌های آمریکا از بین رفته است و این کشور در این زمینه در مقابل پکن آسیب پذیر شده است.

اس‌ام-۳ در اصل برای دفاع از کشتی‌های جنگی در برابر موشک‌های بالستیک ساخته شده اما از قابلیت هدف قرار دادن ماهواره‌‌هایی که در مدار نزدیک به زمین قرار دارند نیز برخوردار است. اس‌ام-۳ قادر است با هواپیماها، کشتی‌ها و موشک‌های کروز و بالستیک در فاصله ۵۰۰ کیلومتر درگیر شود. برد این موشک ۵۰۰ کیلومتر، سرعتش ۹٬۶۰۰ کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن ۱۶۰ کیلومتر است. ای‌س‌ام-۱۳۵ نوعی موشک ضد ماهواره چند مرحله‌‌ای و هوا پرتاب است. این موشک توسط کمپانی آمریکا ییلینگ-تمکو-ووت – که اکنون وجود ندارد – و صرفاً برای استفاده هواپیمای جنگنده مک‌ دانل داگلاس اف-۱۵ ایگل طراحی شد./

یک دیدگاه

Watch Dragon ball super